Stojący, kompaktowy czy wiszący? Podejmując decyzję o zakupie sedesu musimy zwrócić uwagę na aspekty praktyczne, względy estetyczne oraz dopasowanie modelu do wystroju wnętrza. Podpowiadamy, jakimi kryteriami kierować się wybierając miskę sedesową.

Miska sedesowa - wisząca czy stojąca?

Pomimo że sedes to jeden z najczęściej używanych elementów, jest zarazem jednym z najrzadziej wymienianych. By bez zarzutu służył przez lata, konieczne jest dokładne rozważenie, jak wybrany produkt będzie funkcjonował w naszej łazience.

Górnopłuk, dolnopłuk czy kompakt?

Sedesy stojące to najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna propozycja wśród dostępnych na rynku modeli. Przykręcane do podłogi za pomocą śrub, charakteryzują się łatwym montażem i stabilnością.

Ze względu na zbiornik spłukujący wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje sedesów tego typu – górnopłuki (z wysoko zawieszonym zbiornikiem), dolnopłuki (ze zbiornikiem nad miską) oraz kompakty.

Pierwsze z nich kojarzone są obecnie ze starym budownictwem. Aktualnie dużą popularnością cieszą się funkcjonalne modele kompaktowe, w których zbiornik spłukujący umiejscowiony jest bezpośrednio na misce. Standardowa długość od 65 do 70 cm gwarantuje wygodne użytkowanie i sprawia, że znajdują one zastosowanie w nawet najmniejszych powierzchniowo łazienkach – dodaje. Co równie istotne, modele kompaktowe coraz częściej są wyposażone w funkcję stop i mechanizmy typu 3/6, umożliwiające wykorzystanie do spłukania tylko połowy pojemności zbiornika. Rozwiązania te znacząco przyczyniają się do oszczędności wody, znajdą więc uznanie wśród zwolenników ekonomicznych rozwiązań.

Ceramika wisząca

Kolejna grupa produktów - miski podwieszane - doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, w których szczególną wartość mają rozwiązania nietuzinkowe i wysoce estetyczne.

Montaż przy pomocy stelaża podtynkowego pozwala na ukrycie zbiornika spłukującego, a co za tym idzie – optycznego powiększenia przestrzeni i podkreślenia minimalizmu wystroju. Rozwiązanie to wyróżnia się również funkcjonalnością. Brak styczności z podłogą ułatwia utrzymanie czystości, a w przypadku sedesu – eliminuje konieczność czyszczenia załamań występujących w modelach stojących.

Pomimo pozornego wrażenia braku stabilności, wiszące miski charakteryzują się dużą wytrzymałością. Maksymalne obciążenie dla tego typu sedesów wynosi 400 kg. Decydując się na ceramikę podwieszaną, musimy liczyć się jednak z wyższymi niż w przypadku standardowych wariantów kosztami. Do wydatków związanych z kupnem samego sedesu należy dodać bowiem cenę stelaży.

Trwałość i dopasowanie

Istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie sedesu, jest również materiał z jakiego został on wykonany. Ze względu na częste użytkowanie, sanitariaty łazienkowe są podatne na uszkodzenia lub zarysowania powierzchni. Ceramika wykorzystywana do produkcji tego typu wyposażenia powinna być więc pokryta szkliwem, które zabezpieczy zewnętrzną powłokę elementów przed zniszczeniem.

Warto także zwrócić uwagę na kolor powierzchni urządzeń. Standardowa biel może bowiem przybierać różne odcienie, w zależności od jakości użytego materiału. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc zakup wszystkich elementów ceramicznych u jednego producenta. Wyeliminujemy w ten sposób ryzyko niedopasowania sanitariatów i zaburzenia spójności wystroju.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem