Czym jest mata kapilarna?

Współczesna branża grzewcza, odpowiadając na rosnące potrzeby związane z efektywnością energetyczną i komfortem cieplnym, a także koniecznością troski o środowisko, oferuje coraz bardziej zaawansowane i nowatorskie rozwiązania, do których bez wątpienia należą maty kapilarne. Są to cienkie, elastyczne elementy wykonane jak sama nazwa wskazuje, z rur kapilarnych, a więc bardzo cieniutkich rurek o niewielkiej średnicy. Zazwyczaj produkowane są z polipropylenu. Dzięki temu są odporne na wysoką temperaturę oraz korozję. Standardowo ich średnica nie przekracza 4 mm. 

Kapilarne maty grzewcze są przeznaczone nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Systemy tego typu są nie tylko wytrzymałe i hermetyczne, ale również mogą samodzielnie się odpowietrzać. Z tego powodu świetnie sprawdzą się w instalacjach ogrzewania niskotemperaturowego z uwagi na fakt, iż wykorzystują zjawisko przepływu wody o niskiej temperaturze. Oznacza to, że do ich zasilania możemy wykorzystać ciecz o mniejszej ciepłocie niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania podłogowego.

W jaki sposób działają grzewcze maty kapilarne?

Zasada działania mat kapilarnych jest niezwykle prosta, ponieważ opiera się o cyrkulację wody o niskiej temperaturze. Zazwyczaj żeby ogrzać pomieszczenie, należy dostarczyć do takiej instalacji ciepło w zakresie od 25 do 35 stopni Celsjusza. Dlatego też tego typu ogrzewanie może być zasilane również przez systemy oparte na odnawialnych źródłach energii, takich jak pompa ciepła czy fotowoltaika. Z powodzeniem można wykorzystać do ich zasilania również kondensacyjne piece gazowe. 

Systemy takie działają w podobny sposób do tradycyjnego ogrzewania podłogowego, jednak ich efektywność jest nawet cztery razy wyższa. Woda, przepływając przez cienkie kapilarne rurki, dzięki ich dużej powierzchni styku z otoczeniem, pozwala na szybkie i równomierne rozpraszanie na całej powierzchni zarówno ciepłoty, jak i chłodu, ponieważ warto pamiętać o tym, że system ten może skutecznie również chłodzić wnętrza. Wówczas temperatura wody w kapilarach osiąga wartość od 16 do 18 stopni Celsjusza.

Zalety mat kapilarnych jako systemu ogrzewania budynków

Mimo że obecnie maty kapilarne nie są jeszcze zbyt często wykorzystywaną metodą ogrzewania, to bez wątpienia stanowią technologię przyszłości, która stosowana zarówno w inwestycjach prywatnych, jak i publicznych, może przynieść szereg korzyści. To jedno z najbardziej efektywnych, a jednocześnie ekologicznych rozwiązań grzewczych ma wiele zalet. Zalicza się do nich:

 

  • komfort cieplny – takie systemy gwarantują równomierne rozprowadzenie ciepła na całej powierzchni. Eliminuje to problem związany z występowaniem zimnych punktów na podłodze. To z kolei poprawia odczucie komfortu cieplnego we wnętrzach, w których wykorzystano maty kapilarne;
  • energooszczędność – niskotemperaturowy obieg wody powoduje, że maty zużywają mniej energii niż tradycyjne systemy grzewcze. Dodatkowo mogą być zasilane przez niskotemperaturowe źródła, do których zalicza się różnego rodzaju odnawialne metody energii;
  • ekologia – niskotemperaturowe zasilanie może być podłączone do odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu takie maty są bardziej ekologiczne niż tradycyjne systemy grzewcze, zwłaszcza jeżeli będziemy je stosować w połączeniu z kolektorami słonecznymi czy też pompą ciepła;
  • niskie koszty eksploatacji – duża efektywność energetyczna, a także możliwość współpracy z systemami odnawialnymi sprawia, że maty kapilarne są tanie w eksploatacji. W związku z tym koszty ogrzewania mieszkań za ich pośrednictwem mogą być znacznie niższe niż domów, w których zostały wykorzystywane tradycyjne systemy grzewcze;
  • uniwersalność zastosowania – ze względu na to, że maty kapilarne mogą być wykorzystane nie tylko do ogrzewania, ale również chłodzenia pomieszczeń, stanowią one wszechstronne rozwiązanie. Ich ogromną zaletą jest również możliwość instalacji takiego systemu nie tylko w podłodze, ale również w innych miejscach, takich jak na przykład ściany. To sprawia, że są one niezwykle elastyczną technologią, która pozwala na dowolność w aranżacji wnętrz;
  • prostota instalacji – montaż mat kapilarnych jest znacznie mniej inwazyjny niż tradycyjnego ogrzewania podłogowego ze względu na to, że produkty takie mogą być umieszczone pod wierzchnią warstwą podłogi. Dodatkowo ich mocowanie jest proste i nie wymaga prac adaptacyjnych w postaci na przykład skuwania posadzki.

Zaletą systemu mat kapilarnych jest również jego długowieczność, ponieważ charakteryzuje się on zazwyczaj długim okresem eksploatacyjnym bez awarii. Dodatkowo modele współpracujące z ogrzewaniem płaszczyznowym, które rozprowadzają ciepło równomiernie przez promieniowanie, a nie konwekcję, redukują niepożądane przepływy powietrza mogące powodować unoszenie się kurzu. W związku z tym jest to świetna opcja dla osób zmagających się z alergiami na przykład na roztocza.

Gdzie zalecany jest montaż kapilarnego ogrzewania podłogowego?

Maty kapilarne z powodzeniem można wykorzystywać jako system ogrzewania podłogowego zarówno w budynkach prywatnych, jak i publicznych. Sprawdzają się one w domach jednorodzinnych, ale i w sporych obiektach jak hotele, biura, urzędy czy szkoły. Dodatkowo ustawienia takich instalacji pozwalają na ogrzewanie wyłącznie wybranych pomieszczeń, co również może być świetnym sposobem na oszczędności, zwłaszcza w przypadku miejsc użytkowanych wyłącznie w określonych godzinach.

 

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem