Odnawianie drewnianych okien
Letnie miesiące sprzyjają domowym porządkom. To także doskonała okazja do sprawdzenia stanu technicznego okien. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym oraz konserwacyjnym drewniane ramy okienne będą elegancką ozdobą domu wewnątrz i na zewnątrz.
Prawidłowa, powtarzana cyklicznie pielęgnacja drewnianej stolarki okiennej oraz bieżące usuwanie drobnych uszkodzeń i korozji to klucz do zadbanych, efektownych okien.
Co najmniej dwa razy w roku powinniśmy obejrzeć skrzydła i ramy oraz ocenić ich stan. Czynności te nie są skomplikowane i nie zajmują dużo czasu. Możemy wykonać je samodzielnie, bez potrzeby korzystania z usług fachowca. Systematyczne zabiegi nie tylko poprawią wygląd okien, ale także korzystnie wpłyną na strukturę drewna, zabezpieczając ją przed niszczącymi warunkami pogodowymi.
Walka z zanieczyszczeniami
Podstawową czynnością pielęgnacyjną okien jest utrzymanie ich w czystości. Najlepiej myć je 2-3 razy w roku, koniecznie po zimie i tuż przed jej rozpoczęciem. Proces pielęgnacji ram drewnianych należy rozpocząć od oczyszczenia ich z kurzu. Specjaliści odradzają stosowanie silnych preparatów o właściwościach ściernych, które mogą uszkodzić strukturę zabezpieczającą drewno. Nie powinno się również stosować środków z dodatkiem substancji rozpuszczających, które zniszczą powłokę lub nawet odbarwią kolor.
Kurz, będący pożywką dla mikroogranizmów odpowiedzialnych za niszczenie drewna sprawnie zmyjemy ciepłą wodą z odrobiną słabego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Do tego typu powierzchni nie stosujemy proszków do szorowania, rysujących szczotek ani agresywnych środków chemicznych np. na bazie amoniaku. Może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń lakieru – mówi Dariusz Pytel – Technolog z firmy Stolbud Włoszczowa.
Sposób na mikropęknięcia
Ramy pokryte farbą lub lakierem możemy również wyczyścić przy użyciu profesjonalnych środków tj. mleczka do konserwacji lub innych specyfików które odtłuszczą i pozostawią ramę czystą. W procesie czyszczenia doskonale sprawdzą się specjalne zestawy pielęgnacyjne, oferowane przez producentów stolarki okiennej. Mleczko pielęgnacyjne, lepiej niż woda z detergentem, odświeży powłokę lakierniczą i zamknie mikropęknięcia, utrudniając tym samym wnikanie wilgoci w drewno. Środek ten, oprócz wypełnienia niedostrzegalnych pęknięć, ochroni drewnianą ramę przed wilgocią i ułatwi jej oczyszczenie.
Regularne stosowanie profesjonalnych preparatów pozwali znacząco wydłużyć odstępy pomiędzy pracami renowacyjnymi okien. Specjalistyczne płyny myjące zagwarantują kompleksową ochronę i konserwację drewnianych elementów okna – mówi Dariusz Pytel.
Naprawa uszkodzeń lakieru i farby
Powłoka lakiernicza okien drewnianych zapewnia ochronę naturalnego budulca, jednak czasem zbyt intensywne oddziaływanie zanieczyszczonego środowiska może wpłynąć na jej stan. Warunki atmosferyczne, zmiany temperatur, grad i deszcz mogą w niewielkim stopniu uszkodzić warstwę lakieru, powodując zadrapania i zarysowania. Dlatego też warto dokładnie przyjrzeć się powłoce malarskiej, powlekającej ramy okienne.
Zadrapania i otarcia zewnętrznej powierzchni ram są wbrew pozorom łatwe do usunięcia. Uszkodzone miejsca należy uprzednio oczyścić, np. szlifując je drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie dokładnie odkurzamy, przecieramy wilgotną ściereczką i nanosimy dwie warstwy powłoki malarskiej w kolorach, którymi rama była fabrycznie wykończona. Ważne, aby dwiema warstwami preparatu pomalować tylko te miejsca, w których powłoka jest faktycznie uszkodzona – mówi Dariusz Pytel.
Renowacja uszczelek i okuć okiennych
Okna narażone są na liczne obciążenia mechaniczne. Bardzo często je otwieramy, uchylamy, zamykamy, stale oddziałują na nie zróżnicowane temperatury, promienie słoneczne, wiatr i deszcz. Szczególnie wrażliwe na czynniki pogodowe są okucia i uszczelki.
Odpowiednia pielęgnacja znacznie przedłuży okres ich przydatności. Uszczelki nie tracą elastyczności, nie pękają, skutecznie chronią przed wodą, gdy przynajmniej raz w oku smarujemy je wazeliną lub specjalnymi środkiem przeznaczonym do pielęgnacji. Uszczelki wyraźnie uszkodzone trzeba będzie jednak wymienić. W technologicznie zaawansowanych oknach wymiany uszczelek najsprawniej dokonają profesjonaliści.
Przynajmniej raz do roku wszystkie elementy ruchome oraz miejsca współpracy tych elementów należy oczyścić, a następnie nasmarować olejem do konserwacji okuć, uważając przy tym, aby nie naruszyć ich powłoki antykorozyjnej. Procesy pielęgnacji i renowacji, wykonywane sukcesywnie każdego roku zapewnią komfort oraz ochronę wnętrz. W rezultacie zwiększą do maksimum trwałość okien i wyeliminują konieczność kosztownych napraw.