Ocieplanie stropów nad piwnicą
W większości istniejących budynków stropy nad piwnicą nieogrzewaną praktycznie nie są ocieplone lub ocieplone niewystarczająco i ich współczynnik przenikania wynosi ok. 1,1 – 1,3 W/(m2·K). Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie powinien być natomiast większy niż 0,60 W/(m2·K).
Doprowadzenie izolacyjności cieplnej przegrody do takiego stanu wymaga docieplenia warstwą izolacyjną nie mniejszą niż 5 cm lub większą jeżeli ograniczenia wynikające z możliwości zmniejszenia wysokości pomieszczeń w piwnicy na to pozwalają. Jeśli piwnica jest ogrzewana do temperatury wyższej niż 12oC to strop nie wymaga żadnego ocieplenia.
Strop nad piwnicą powinno się ocieplać od dołu. W tym celu trzeba oczyścić jego dolną powierzchnię i przykleić płyty styropianu samogasnącego w taki sam sposób jak podano przy omawianiu ocieplania ścian. Dodatkowo należy każdą płytę przymocować dwoma łącznikami tworzywowymi. Na styropianie należy wykonać tynk dwuwarstwowy, w tym pierwszą warstwę o grubości 3 - 4 mm z zaprawy mineralno polimerowej, a drugą warstwę około 10 mm ze zwykłej zaprawy tynkarskiej.
Inny sposób ocieplenia stropu nad piwnicą polega na przymocowaniu do stropu rusztu z łat drewnianych, następnie wypełnienia rusztu płytami z wełny mineralnej o gęstości 35 lub 45 kg/m3 i osłania od spodu płytami gipsowo-kartonowymi przez przybicie go do łat drewnianych.
Stropy pod poddaszem nieogrzewanym w budynkach poddawanych termorenowacji powinny mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,30 W/(m2·K). Do ocieplania należy stosować wyroby z wełny mineralnej o małej gęstości objętościowej, filce, maty lub wełnę granulowaną. Styropian jako materiał mało odporny na ogień i niszczony przez gryzonie nie powinien być stosowany do tego celu.
Istotną sprawą jest również cena tych materiałów. Ceny produkowanych obecnie mat i lekkich płyt z wełny mineralnej charakteryzującym się bardzo zbliżonym do styropianu współczynnikiem przewodzenia ciepła l.